MSHSL Section 5A Championships Boys

Milaca

Oct. 23, 2014

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Mora                     34    3    5    6    9   11   25   41  16:55.6  0:47.4
  2 Glencoe Silver Lake      47    2    7    8   13   17   20   29  17:03.1  1:09.1
  3 Annandale               121   14   18   26   27   36   54   64  17:44.2  0:56.2
  4 Maple Lake High         126   15   19   21   31   40   56   70  17:49.0  0:55.0
  5 Norwood Young           197   12   33   34   55   63   68   98  18:17.8  1:53.6
  6 Pine City               203   10   37   45   53   58   89       18:23.8  1:44.8
  7 Milaca                  242    4   22   59   73   84   88  100  18:28.5  3:23.6
 8* Braham Area             250   32   49   51   57   61   66   78  18:45.3  0:59.5
 9* Foley                   250   16   46   50   52   86   91  114  18:46.0  2:22.3
 10 Rockford High           254   23   38   42   74   77   79   81  18:42.3  1:54.7
 11 Howard                  263    1   30   67   69   96  109  110  18:38.3  4:08.9
 12 Spectrum High           284   24   44   62   71   83   92   95  18:53.6  2:04.2
 13 Heritage Christian      339   28   60   72   75  104  119  120  19:19.3  3:00.7
 14 Rush City High          349   39   43   76   90  101  102  108  19:25.9  2:27.3
 15 Providence              361   35   48   87   94   97   99  106  19:31.4  2:19.5
 16 Watertown-Mayer         460   47   93  103  105  112  122       20:29.4  2:50.3
 17 Mayer-Lutheran/Lp       463   65   82   85  115  116  118  121  20:33.0  3:01.0
 18 North Lakes             528   80  107  111  113  117  123  124  21:16.2  2:38.9

Incomplete Teams: Hinckley-Finlayson, East Central, Maranatha Christian, New Century
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME



1. Mora
    3  Noah Moravec               16:26.4  
    5  Alec Sanbeck               16:50.3  
    6  Michael Schwinghamer       16:54.9  
    9  John Schwinghamer          17:12.6  
   11  Cole Oslin                 17:13.8  
   25  Jared Greenberg            17:43.7  
   41  Matt Ergen                 18:21.4  
Total Time = 1:24:38.0     Total Places = 34


2. Glencoe Silver Lake
    2  Jac Chelman                16:23.1  
    7  Brandon Richter            17:00.3  
    8  Isiah Herout               17:02.9  
   13  Austin Schroepfer          17:16.9  
   17  Michael Schaefer           17:32.2  
   20  Garrett Ober               17:36.3  
   29  Garret Ardolf              17:55.1  
Total Time = 1:25:15.4     Total Places = 47

3. Annandale
   14  Jamie Kasper               17:17.3  
   18  Zach Boos                  17:32.5  
   26  Jeff Braun                 17:47.3  
   27  Christopher Groth          17:50.0  
   36  Hunter Norgren             18:13.5  
   54  Jordan Diers               18:52.5  
   64  Levi Neuenschwander        19:07.7  
Total Time = 1:28:40.6     Total Places = 121

4. Maple Lake High
   15  Andrew Schonnesen          17:25.5  
   19  Devin Deringer             17:36.2  
   21  Jackson Willard            17:37.2  
   31  Scott Jordan               18:05.3  
   40  Ross Hickey                18:20.5  
   56  Cullen Gallagher           18:56.1  
   70  Adam Ruhland               19:20.6  
Total Time = 1:29:04.7     Total Places = 126

5. Norwood Young
   12  Alex Wischnack             17:13.9  
   33  Francisco Medina           18:05.7  
   34  Ben Barth                  18:08.7  
   55  Andrew Wischnack           18:52.9  
   63  Luke Peterson              19:07.5  
   68  Isaiah Knudten             19:14.0  
   98  Chase Heuer                20:29.9  
Total Time = 1:31:28.7     Total Places = 197

6. Pine City
   10  Easton Foss                17:13.1  
   37  Andrew Clementson          18:15.1  
   45  James Pixley               18:40.5  
   53  Eli Grubbs                 18:52.1  
   58  Jonah Spahr                18:57.9  
   89  Nick Stolp                 19:54.6  
Total Time = 1:31:58.7     Total Places = 203

7. Milaca
    4  Jon Hall                   16:27.2  
   22  Sam Berg                   17:41.7  
   59  Jacob Riebel               18:59.0  
   73  Dray Thomas-Ferry          19:23.5  
   84  Gabe Petty                 19:50.8  
   88  Sam Petty                  19:54.4  
  100  Joe Baker                  20:42.0  
Total Time = 1:32:22.2     Total Places = 242

8*. Braham Area
   32  Logan Leavey               18:05.6  
   49  Calvin Engberg             18:47.4  
   51  Christian Patterson        18:51.1  
   57  Pen Sullivan               18:57.1  
   61  Cody Anderson              19:05.1  
   66  Thomas Warner              19:09.9  
   78  Brandon Wyganowski         19:40.0  
Total Time = 1:33:46.3     Total Places = 250

9*. Foley
   16  Brandon Tschida            17:30.1  
   46  Kyle Metzger               18:44.8  
   50  Jack Swanson               18:51.0  
   52  Joe Bastian                18:51.4  
   86  Steven Ranweiler           19:52.4  
   91  Tanner Brosh               20:05.6  
  114  Taylor Jurek               21:40.6  
Total Time = 1:33:49.7     Total Places = 250

10. Rockford High
   23  Nick Klonne                17:42.3  
   38  Brannon Winters            18:16.2  
   42  Drew Hafften               18:23.6  
   74  Joseph Pothast             19:32.0  
   77  Austin Hubbs               19:37.0  
   79  Caleb Duerr                19:40.9  
   81  Nico VanDanacker           19:44.5  
Total Time = 1:33:31.1     Total Places = 254

11. Howard
    1  Connor Schank              16:16.4  
   30  Loren Stueven              17:58.2  
   67  Blake Karels               19:12.9  
   69  Noah Bundrock              19:18.3  
   96  Tommy Horn                 20:25.3  
  109  Russell Bayerl             21:16.5  
  110  Cj Lange                   21:32.7  
Total Time = 1:33:11.1     Total Places = 263

12. Spectrum High
   24  Zachary Anderson           17:42.8  
   44  Nevin Sagstetter           18:30.5  
   62  Ben Harvey                 19:06.2  
   71  Camden Sharp               19:21.1  
   83  Joel Zimmerman             19:47.0  
   92  Nate Hackbarth             20:05.8  
   95  Alec Staricka              20:18.9  
Total Time = 1:34:27.6     Total Places = 284

13. Heritage Christian
   28  Joshua Nordstrom           17:50.6  
   60  Brady Kappel               18:59.3  
   72  Carson Booms               19:21.9  
   75  Sam Nelson                 19:33.3  
  104  Garrett Tschacher          20:51.3  
  119  Alec Tebben                22:39.1  
  120  Dawson Penshorn            22:40.1  
Total Time = 1:36:36.4     Total Places = 339

14. Rush City High
   39  Devan Larson               18:17.5  
   43  Zeth Langworthy            18:26.2  
   76  Ethan Rundquist            19:35.4  
   90  Kevin Nelson               20:05.5  
  101  Collin Yaritz              20:44.8  
  102  Seth Hora                  20:45.1  
  108  Lorenzo Bertini            21:02.1  
Total Time = 1:37:09.4     Total Places = 349

15. Providence
   35  Reed trende                18:09.4  
   48  Andrew Beukelman           18:46.6  
   87  Noah Boldt                 19:54.3  
   94  Lane O’meara               20:17.7  
   97  Hugh Delmore               20:28.9  
   99  Anthony Knode              20:31.0  
  106  Jesse Barron               20:58.7  
Total Time = 1:37:36.9     Total Places = 361

16. Watertown-Mayer
   47  jack heun                  18:45.6  
   93  austin wandersee           20:17.5  
  103  wyatt tatge                20:50.6  
  105  matt maisch                20:57.3  
  112  logan vanwatermulen        21:35.9  
  122  jacob oak                  22:58.8  
Total Time = 1:42:26.9     Total Places = 460

17. Mayer-Lutheran/Lp
   65  Ben Quiram                 19:09.7  
   82  Wyatt Entinger             19:45.0  
   85  Parker Esterberg           19:51.6  
  115  Jacob Roth                 21:47.7  
  116  Gareth Holland             22:10.7  
  118  Travis Bayerl              22:35.2  
  121  Andrew Jackson             22:50.9  
Total Time = 1:42:44.7     Total Places = 463

18. North Lakes
   80  Sam Hanson                 19:43.0  
  107  Rio Brown                  21:01.7  
  111  Connor Hanson              21:35.6  
  113  Noah Hampton               21:38.6  
  117  Danny Leemon               22:21.9  
  123  Bryce Gmyrek               24:29.2  
  124  Braden VanVleet            25:37.0  
Total Time = 1:46:20.8     Total Places = 528
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Connor Schank 16:16.4 Howard 2 2 Jac Chelman 16:23.1 Glencoe Silver Lake 3 3 Noah Moravec 16:26.4 Mora 4 4 Jon Hall 16:27.2 Milaca 5 5 Alec Sanbeck 16:50.3 Mora 6 6 Michael Schwinghamer 16:54.9 Mora 7 7 Brandon Richter 17:00.3 Glencoe Silver Lake 8 8 Isiah Herout 17:02.9 Glencoe Silver Lake 9 9 John Schwinghamer 17:12.6 Mora 10 10 Easton Foss 17:13.1 Pine City 11 11 Cole Oslin 17:13.8 Mora 12 12 Alex Wischnack 17:13.9 Norwood Young 13 13 Austin Schroepfer 17:16.9 Glencoe Silver Lake 14 14 Jamie Kasper 17:17.3 Annandale 15 15 Andrew Schonnesen 17:25.5 Maple Lake High 16 16 Brandon Tschida 17:30.1 Foley 17 17 Michael Schaefer 17:32.2 Glencoe Silver Lake 18 18 Zach Boos 17:32.5 Annandale 19 19 Devin Deringer 17:36.2 Maple Lake High 20 20 Garrett Ober 17:36.3 Glencoe Silver Lake 21 21 Jackson Willard 17:37.2 Maple Lake High 22 22 Sam Berg 17:41.7 Milaca 23 23 Nick Klonne 17:42.3 Rockford High 24 24 Zachary Anderson 17:42.8 Spectrum High 25 25 Jared Greenberg 17:43.7 Mora 26 26 Jeff Braun 17:47.3 Annandale 27 27 Christopher Groth 17:50.0 Annandale 28 28 Joshua Nordstrom 17:50.6 Heritage Christian 29 29 Garret Ardolf 17:55.1 Glencoe Silver Lake 30 30 Loren Stueven 17:58.2 Howard 31 31 Scott Jordan 18:05.3 Maple Lake High 32 32 Logan Leavey 18:05.6 Braham Area 33 33 Francisco Medina 18:05.7 Norwood Young 34 34 Ben Barth 18:08.7 Norwood Young 35 35 Reed trende 18:09.4 Providence 36 36 Hunter Norgren 18:13.5 Annandale 37 37 Andrew Clementson 18:15.1 Pine City 38 38 Brannon Winters 18:16.2 Rockford High 39 39 Devan Larson 18:17.5 Rush City High 40 40 Ross Hickey 18:20.5 Maple Lake High 41 41 Matt Ergen 18:21.4 Mora 42 42 Drew Hafften 18:23.6 Rockford High 43 43 Zeth Langworthy 18:26.2 Rush City High 44 44 Nevin Sagstetter 18:30.5 Spectrum High 45 45 James Pixley 18:40.5 Pine City 46 46 Kyle Metzger 18:44.8 Foley 47 47 jack heun 18:45.6 Watertown-Mayer 48 48 Andrew Beukelman 18:46.6 Providence 49 49 Calvin Engberg 18:47.4 Braham Area 50 50 Jack Swanson 18:51.0 Foley 51 51 Christian Patterson 18:51.1 Braham Area 52 52 Joe Bastian 18:51.4 Foley 53 53 Eli Grubbs 18:52.1 Pine City 54 54 Jordan Diers 18:52.5 Annandale 55 55 Andrew Wischnack 18:52.9 Norwood Young 56 56 Cullen Gallagher 18:56.1 Maple Lake High 57 57 Pen Sullivan 18:57.1 Braham Area 58 58 Jonah Spahr 18:57.9 Pine City 59 59 Jacob Riebel 18:59.0 Milaca 60 60 Brady Kappel 18:59.3 Heritage Christian 61 61 Cody Anderson 19:05.1 Braham Area 62 62 Ben Harvey 19:06.2 Spectrum High 63 63 Luke Peterson 19:07.5 Norwood Young 64 64 Levi Neuenschwander 19:07.7 Annandale 65 65 Ben Quiram 19:09.7 Mayer-Lutheran/Lp 66 66 Thomas Warner 19:09.9 Braham Area 67 67 Blake Karels 19:12.9 Howard 68 68 Isaiah Knudten 19:14.0 Norwood Young 69 69 Noah Bundrock 19:18.3 Howard 70 70 Adam Ruhland 19:20.6 Maple Lake High 71 71 Camden Sharp 19:21.1 Spectrum High 72 72 Carson Booms 19:21.9 Heritage Christian 73 73 Dray Thomas-Ferry 19:23.5 Milaca 74 74 Joseph Pothast 19:32.0 Rockford High 75 75 Sam Nelson 19:33.3 Heritage Christian 76 76 Ethan Rundquist 19:35.4 Rush City High 77 77 Austin Hubbs 19:37.0 Rockford High 78 78 Brandon Wyganowski 19:40.0 Braham Area 79 Troy Stitt 19:40.2 East Central 80 79 Caleb Duerr 19:40.9 Rockford High 81 80 Sam Hanson 19:43.0 North Lakes 82 81 Nico VanDanacker 19:44.5 Rockford High 83 82 Wyatt Entinger 19:45.0 Mayer-Lutheran/Lp 84 83 Joel Zimmerman 19:47.0 Spectrum High 85 84 Gabe Petty 19:50.8 Milaca 86 85 Parker Esterberg 19:51.6 Mayer-Lutheran/Lp 87 Anders Prater 19:52.1 Hinckley-Finlayson 88 86 Steven Ranweiler 19:52.4 Foley 89 87 Noah Boldt 19:54.3 Providence 90 88 Sam Petty 19:54.4 Milaca 91 89 Nick Stolp 19:54.6 Pine City 92 90 Kevin Nelson 20:05.5 Rush City High 93 91 Tanner Brosh 20:05.6 Foley 94 92 Nate Hackbarth 20:05.8 Spectrum High 95 93 austin wandersee 20:17.5 Watertown-Mayer 96 94 Lane O’meara 20:17.7 Providence 97 95 Alec Staricka 20:18.9 Spectrum High 98 96 Tommy Horn 20:25.3 Howard 99 97 Hugh Delmore 20:28.9 Providence 100 98 Chase Heuer 20:29.9 Norwood Young 101 99 Anthony Knode 20:31.0 Providence 102 100 Joe Baker 20:42.0 Milaca 103 101 Collin Yaritz 20:44.8 Rush City High 104 102 Seth Hora 20:45.1 Rush City High 105 103 wyatt tatge 20:50.6 Watertown-Mayer 106 104 Garrett Tschacher 20:51.3 Heritage Christian 107 105 matt maisch 20:57.3 Watertown-Mayer 108 106 Jesse Barron 20:58.7 Providence 109 107 Rio Brown 21:01.7 North Lakes 110 108 Lorenzo Bertini 21:02.1 Rush City High 111 109 Russell Bayerl 21:16.5 Howard 112 110 Cj Lange 21:32.7 Howard 113 111 Connor Hanson 21:35.6 North Lakes 114 112 logan vanwatermulen 21:35.9 Watertown-Mayer 115 113 Noah Hampton 21:38.6 North Lakes 116 114 Taylor Jurek 21:40.6 Foley 117 Carter Crawford 21:46.4 Maranatha Christian 118 115 Jacob Roth 21:47.7 Mayer-Lutheran/Lp 119 Josiah Kaminsky 22:06.8 New Century 120 116 Gareth Holland 22:10.7 Mayer-Lutheran/Lp 121 117 Danny Leemon 22:21.9 North Lakes 122 118 Travis Bayerl 22:35.2 Mayer-Lutheran/Lp 123 119 Alec Tebben 22:39.1 Heritage Christian 124 120 Dawson Penshorn 22:40.1 Heritage Christian 125 121 Andrew Jackson 22:50.9 Mayer-Lutheran/Lp 126 122 jacob oak 22:58.8 Watertown-Mayer 127 Dylan Mans 23:47.9 Hinckley-Finlayson 128 Ryan Knudson 23:51.1 Hinckley-Finlayson 129 Thomas O'Keefe 23:53.6 New Century 130 Evan Byrne 24:12.5 Maranatha Christian 131 Asher Mersereau 24:26.0 Maranatha Christian 132 123 Bryce Gmyrek 24:29.2 North Lakes 133 124 Braden VanVleet 25:37.0 North Lakes 134 Dominic Bergerson 29:26.0 Hinckley-Finlayson

Click here for data on girls

Return to home page.