Winter Waddle 5K

Edina

Dec. 26, 2003


Results by Apple Raceberry Jam

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  M30 Naz Merchant, 30, New Brunswick, NJ         16:25    5:17
    2    1  M40 Kevin Haas, 44, St. Louis Park, MN          16:51    5:25
    3    2  M40 David Quie, 40, St. Paul, MN                17:57    5:46
    4    3  M40 Jim Ramacier, 40, White Bear Lake, MN       18:07    5:50
    5    4  M40 Kirt Goetzke, 43, Plymouth, MN              18:08    5:50
    6    1  M50 Michael Seaman, 53, Richfield, MN           18:19    5:54
    7    5  M40 John Weiman, 47, Eden Prairie, MN           18:21    5:54
    8    2  M30 Andrew Osmond, 30, Madison, WI              18:33    5:58
    9    1  JrM Alec Soderbloom, 14, Stoughton, WI          18:36    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

10 2 JrM Josh Gerber, 16, Plymouth, MN 18:51 6:04 11 1 M20 Scott Andrzejczak, 26, Oakdale, MN 19:33 6:17 12 3 M30 Shawn Cilek, 30, Redwood Falls, MN 19:42 6:20 13 2 M20 Nat Lyon, 22, Burnsville, MN 19:49 6:23 1 1 W40 Judy Meyer, 43*, New Brighton, MN 19:53 6:24 2 1 W30 Lisa Rensenbrink, 31*, St. Louis Park, MN 19:55 6:24 14 2 M50 Jim Graupner, 59, Lake Elmo, MN 20:07 6:28 15 4 M30 Tracky Nevells, 36, St. Louis Park, MN 20:11 6:30 16 3 M20 Rob Schlesinger, 25, Minneapolis, MN 20:12 6:30 17 3 JrM Ryan Ledin, 17, Fridley, MN 20:16 6:31 18 4 JrM Patrick Burley, 15, Edina, MN 20:25 6:34 19 6 M40 Michael Miller, 43, Minnetonka, MN 20:27 6:35 20 5 JrM Matt Hagen, 16, Blooming Prairie, MN 20:36 6:38 3 2 W40 Patricia Langum, 43*, Brooklyn Park, MN 20:40 6:39 21 4 M20 Russ Woolery, 25, Bloomington, IN 20:42 6:40 22 7 M40 Marc Soderbloom, 40, Stoughton, WI 20:51 6:43 23 8 M40 Loren Hooyman, 43, Edina, MN 20:59 6:45 24 9 M40 Steve Hagedorn, 45, Duluth, MN 21:05 6:47 25 5 M30 Shane Cheever, 30, Bloomington, MN 21:07 6:48 26 6 M30 Joe Wirth, 38, Apple Valley, MN 21:09 6:48 27 10 M40 Greg Meehl, 43, Maple Grove, MN 21:11 6:49 28 11 M40 Robert D Britain, 45, Wayzata, MN 21:16 6:51 29 12 M40 David Hartz, 46, Cold Spring, MN 21:24 6:53 30 3 M50 William Hidding, 55, Edina, MN 21:26 6:54 31 6 JrM Hannes Kirchhoff, 17, Fridley, MN 21:28 6:54 32 7 JrM Dan Applen, 16, Redwood Falls, MN 21:30 6:55 33 4 M50 Steve Maupin, 52, St. Louis Park, MN 21:35 6:56 34 1 M60 Don Dornfeld, 60, St. Paul, MN 21:36 6:57 35 13 M40 George Fulp, 42, St. Louis Park, MN 21:40 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

36 5 M20 Devin Olson, 25, Edina, MN 21:46 7:00 37 7 M30 Russ Abstein, 35, Eden Prairie, MN 21:49 7:01 4 3 W40 Nancy Marquette, 46*, Rochester, MN 21:51 7:02 38 14 M40 Joe Madryga, 41, Minneapolis, MN 21:52 7:02 39 5 M50 Denny Jordan, 52, Golden Valley, MN 21:57 7:04 40 15 M40 Jeff Frank, 42, Wheatridge, CO 22:02 7:05 41 16 M40 Joe Yuhas, 47, Minneapolis, MN 22:03 7:06 42 6 M50 Phil Stephenson, 54, Monticello Mn 22:15 7:09 43 17 M40 Jeff Gullord, 43, Maple Grove, MN 22:31 7:15 44 8 JrM Cortland Wheeler, 15, Blaine, MN 22:35 7:16 45 18 M40 J P Hubbell, 44, Los Angeles, CA 22:38 7:17 5 1 W20 Sarah Anderson, 20*, North Oaks, MN 22:39 7:17 46 19 M40 Alan Eigner, 48, Vadnais Heights, MN 22:40 7:18 47 8 M30 Brian Nystrom, 36, Minneapolis, MN 22:48 7:20 48 9 M30 Mitchell Gort, 33, Minneapolis, MN 22:54 7:22 49 7 M50 Gary Thorne, 57, Eden Prairie, MN 22:58 7:23 50 20 M40 David McGoff, 46, Minnetonka, MN 23:01 7:24 51 10 M30 Karl Overland, 35, St. Louis Park, MN 23:03 7:25 6 1 JrW Brenna Greenfield, 19*, Oakdale, MN 23:04 7:25 7 2 JrW Jenna Barke, 19*, Roseville, MN 23:06 7:26 52 11 M30 Mike Norman, 34, Edina, MN 23:06 7:26 53 9 JrM Craig Ancier, 19, New Hope, MN 23:08 7:26 8 4 W40 Rose Flato, 44*, St. Paul, MN 23:09 7:27 9 5 W40 Carolyn Fletcher, 46*, Saint Paul, MN 23:13 7:28 54 21 M40 Danny Ripka, 46, Mpls , MN 23:13 7:28 55 12 M30 Bill Hubbell, 38, Scottsdale, AZ 23:17 7:29 56 13 M30 Vincent Prajka, 30, Edina, MN 23:20 7:30 57 22 M40 Kevin Ross, 40, Bloomington, MN 23:28 7:33 58 6 M20 Mike Hartnett, 21, Plymouth, MN 23:30 7:34 59 10 JrM Rick Steiner, 17, White Bear Lake, MN 23:32 7:34 60 23 M40 Del Rose, 49, Bloomington, MN 23:35 7:35 61 14 M30 Kent Stuart, 39, Minneapolis, MN 23:37 7:36 62 7 M20 Dave Halverson, 26, Minneapolis, MN 23:40 7:37 63 8 M20 Nick Milton, 22, Minneapolis, MN 23:42 7:37 64 15 M30 William Fredenberg, 37, Charlotte, NC 23:47 7:39 65 24 M40 Paul Arbisi, 48, Edina, MN 23:51 7:41 66 8 M50 Mike Wilson, 54, St. Paul, MN 23:52 7:41 67 25 M40 Wayne Siegel, 41, St Louis Park, MN 23:53 7:41 68 26 M40 Christopher Vye, 43, Minneapolis, MN 23:53 7:41 69 11 JrM Martin Soderbloom, 11, Stoughton, WI 23:55 7:42 70 9 M20 Matthew Kiehl, 27, Edina, MN 24:03 7:44 10 3 JrW Julie Magnuson, 16*, Minnetonka, MN 24:03 7:44 11 2 W20 Beth Magnuson, 20*, Minnetonka, MN 24:04 7:45 71 27 M40 Gregg Busch, 44, Jordan, MN 24:05 7:45 72 16 M30 Scott Wenzel, 32, Minneapolis, MN 24:09 7:46 73 9 M50 James Colaizy, 56, Shoreview, MN 24:12 7:47 12 6 W40 Rebecca Williams, 46*, Naperville, IL 24:15 7:48 74 12 JrM Jake Senn, 14, Minneapolis, MN 24:16 7:49 75 17 M30 Ben Brucciani, 32, Edina, MN 24:20 7:50 76 18 M30 David Phillips, 34, St. Paul, MN 24:22 7:50 77 19 M30 Patrick Lauer, 32, Andover, MN 24:23 7:51 78 20 M30 Michael Fay, 32, Edina, MN 24:24 7:51 79 10 M50 Stephen Anderson, 50, Arden Hills, MN 24:30 7:53 80 21 M30 Greg Williams, 32, Richfield, MN 24:33 7:54 81 13 JrM Sam Leese, 11, Edina, MN 24:35 7:55 82 11 M50 Rob Davidson, 52, Edina, MN 24:36 7:55 83 12 M50 Mark Jurkovich, 50, St. Anthony, MN 24:41 7:56 84 22 M30 Jay Maloney, 31, Minneapolis, MN 24:42 7:57 85 23 M30 Miles Sparrow, 32, Chicago, IL 24:43 7:57 13 2 W30 Katie McCallow, 35*, Minneapolis, MN 24:44 7:57 86 10 M20 Earl Tourville, 21, Minneapolis, MN 24:48 7:59 87 28 M40 Michael Davis, 48, Minneapolis, MN 24:49 7:59 14 1 W50 Sharon Bruestle, 55*, Mendota, MN 24:49 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

88 13 M50 Scott Moarn, 50, Edina, MN 24:54 8:01 89 29 M40 Stephen Glaser, 43, St. Cloud, MN 24:59 8:02 90 24 M30 Theo Sadler, 31, Minneapolis, MN 25:00 8:03 91 14 M50 Luke Fredericks Jr, 51, Minneapolis, MN 25:03 8:04 92 15 M50 Jake Bauerly, 50, St. Cloud, MN 25:05 8:04 15 4 JrW Lindsey Senn, 16*, Minneapolis, MN 25:05 8:04 16 2 W50 Sara Cherne, 55*, Duluth, MN 25:07 8:05 17 3 W30 Julie Teichroew, 32*, Cottage Grove, MN 25:08 8:05 93 30 M40 Mark Hartnett, 44, St. Paul, MN 25:10 8:06 94 31 M40 Mark Anderson, 42, Edina, MN 25:15 8:07 18 4 W30 Kristin Tabor, 39*, Edina, MN 25:16 8:08 95 14 JrM Charlie Steiner, 12, White Bear Lake, MN 25:20 8:09 19 5 W30 Kristine Townsend, 35*, Bloomington, MN 25:23 8:10 96 16 M50 Bob Adamus, 50, Eagan, MN 25:26 8:11 97 25 M30 Eugene Purdy, 38, Minneapolis, MN 25:27 8:11 98 11 M20 Scott Nemec, 22, Somerset, WI 25:28 8:12 99 26 M30 Peter Opp, 36, Edina, MN 25:41 8:16 20 7 W40 Julie Rickert, 40*, Edina, MN 25:42 8:16 100 2 M60 Don Wright, 62, Lake Elmo, MN 25:43 8:16 101 32 M40 Michael Zdychnec, 48, Maple Grove, MN 25:45 8:17 102 27 M30 Keith Reynolds, 38, Edina, MN 25:47 8:18 103 33 M40 Timothy Kunau, 40, Minneapolis, MN 25:49 8:18 104 17 M50 J Scott Woolery, 53, Plymouth, MN 26:05 8:24 105 28 M30 Scott Erickson, 33, Minneapolis, MN 26:06 8:24 21 5 JrW Katie Dolan, 15*, Plymouth, MN 26:10 8:25 106 29 M30 Rod Teichroew, 33, Cottage Grove, MN 26:12 8:26 22 8 W40 Kristin Storvick, 49*, Minneapolis, MN 26:15 8:27 107 18 M50 Steve Fossen, 55, St. Louis Park, MN 26:16 8:27 108 34 M40 Grant Leese, 43, Edina, MN 26:19 8:28 23 6 W30 Erin Stastny, 34*, Edina, MN 26:22 8:29 109 15 JrM B J Frank, 13, Wheatridge, CO 26:24 8:30 110 30 M30 James Schmidt, 35, Edina, MN 26:28 8:31 111 12 M20 Brian Orthon, 21, Madison, WI 26:30 8:32 24 3 W20 Dana Bighan, 21*, Madison, WI 26:31 8:32 25 7 W30 Melissa Quimby, 34*, Edina, MN 26:35 8:33 112 13 M20 Joey Dokoski, 21, Madison, WI 26:36 8:34 26 8 W30 Allison Schmidt, 30*, Edina, MN 26:39 8:34 113 35 M40 Ken Carlson, 47, Edina, MN 26:42 8:35 114 19 M50 Will DeSanto, 57, Minneapolis, MN 26:52 8:39 27 9 W40 Heather Hoffer, 44*, Prior Lake, MN 26:52 8:39 28 9 W30 Katie Brown, 35*, Chaska, MN 26:54 8:39 115 36 M40 Bill Affeldt, 45, Monticello, MN 26:56 8:40 29 10 W40 Fran Sepler, 45*, Mendota Heights, MN 26:59 8:41 116 31 M30 Kermit Fruechte, 37, Edina, MN 27:00 8:41 117 37 M40 Spencer Williamson, 40, Edina, MN 27:01 8:42 118 32 M30 Matthew Seckinger, 30, Edina, MN 27:06 8:43 30 10 W30 Claudia Hornibrook, 38*, Bloomington, MN 27:07 8:43 119 38 M40 David Cleary, 45, Bloomington, MN 27:07 8:44 120 16 JrM David Chan, 18, Plymouth, MN 27:08 8:44 31 11 W40 Ann Van Diest, 41*, St. Louis Park, MN 27:08 8:44 32 4 W20 Michele Colvin, 26*, Robbinsdale, MN 27:09 8:44 33 11 W30 Anita Zeller, 38*, Farmington, MN 27:11 8:45 121 39 M40 Tom Zimmerman, 46, Lakeville, MN 27:11 8:45 122 33 M30 Brad Matti, 39, Blaine, MN 27:12 8:45 123 40 M40 Jim Heinz, 41, Edina, MN 27:14 8:46 34 3 W50 Jeanne Mewes, 53*, Colgate, ND 27:15 8:46 35 5 W20 Kaari Bly, 26*, St. Peter, MN 27:16 8:46 124 14 M20 Galen Bly, 26, St. Peter, MN 27:16 8:47 125 3 M60 Lee Wenzel, 60, Eden Prairie, MN 27:18 8:47 36 6 W20 Bethany Standing-Biodi, 27*, Champlin, MN 27:20 8:48 37 12 W40 Harriet Mallon, 49*, Two Harbors, MN 27:28 8:50 38 4 W50 Janice Jahn, 52*, Burnsville, MN 27:30 8:51 39 12 W30 Kari A Forslund, 37*, Faribault, MN 27:30 8:51 126 41 M40 Jeffrey S Forslund, 41, Faribault, MN 27:31 8:51 127 34 M30 Derek Rogers, 33, Hopkins, MN 27:36 8:53 128 35 M30 Todd Dahlin, 38, St. Louis Park, MN 27:38 8:53 40 7 W20 Tracy Brown, 29*, St Paul, MN 27:39 8:54 41 13 W30 Charlene Sroga, 39*, Arden Hills, MN 27:41 8:54 129 42 M40 Greg Faust, 42, Bloomington, MN 27:41 8:55 42 14 W30 Stephanie Lilak, 34*, Edina, MN 27:46 8:56 130 43 M40 Dave Lilak, 47, Edina, MN 27:47 8:56 43 13 W40 Sue Klingenberg, 48*, Chaska, MN 27:48 8:57 131 36 M30 Erick Kaardal, 38, Hamel, MN 27:49 8:57 44 5 W50 Mariette Cole, 54*, St. Paul, MN 27:52 8:58 132 17 JrM Peter Hoffer, 16, Prior Lake, MN 27:54 8:59 45 8 W20 Denise Prajle, 29*, Coram, NY 27:55 8:59 46 6 JrW Ashley Lin, 15*, Plymouth, MN 27:55 8:59 47 7 JrW Katelyn Engel, 16*, Plymouth, MN 27:55 8:59 48 8 JrW Aila Crumely, 16*, Plymouth, MN 27:56 8:59 133 44 M40 Bill Mohrman, 44, Minneapolis, MN 27:56 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

49 14 W40 Carole Anderson, 45*, Minneapolis, MN 27:57 9:00 134 37 M30 Kirk Dunbar, 38, Eden Prairie, MN 28:05 9:02 135 45 M40 Rob Longendyke, 49, Minneapolis, MN 28:10 9:04 50 9 W20 Sarah Anker, 24*, Minneapolis, MN 28:11 9:04 51 9 JrW Meghan Kirby, 18*, Burnsville, MN 28:11 9:04 52 10 W20 Christen Kirby, 20*, Burnsville, MN 28:12 9:04 136 46 M40 Dan Kirby, 43, Burnsville, MN 28:12 9:05 137 20 M50 David Berg, 58, Minneapolis, MN 28:13 9:05 53 6 W50 Rosemary Harnly, 57*, Red Wing Mn 28:15 9:05 138 21 M50 Larry Rolf, 59, Brooklyn Center, MN 28:18 9:06 54 10 JrW Megan Ritchie, 16*, Plymouth, MN 28:20 9:07 55 15 W30 Kris Wirth, 37*, Apple Valley, MN 28:23 9:08 139 Bryan Senn, Minneapolis, MN 28:24 9:08 140 38 M30 Tim Pagois, 35, Eagan, MN 28:25 9:09 141 39 M30 Mike Bechay, 36, Minneapolis, MN 28:28 9:10 56 11 JrW Christine Gehring, 15*, Plymouth, MN 28:34 9:11 142 40 M30 Chad Acker, 33, Apple Valley, MN 28:34 9:12 143 22 M50 Randy Forsman, 51, Maplewood, MN 28:35 9:12 57 11 W20 Megan McCloud, 20*, Maple Grove, MN 28:36 9:12 58 16 W30 Ann Carpenter, 31*, Golden Valley, MN 28:37 9:12 144 47 M40 Denny Arons, 42, Golden Valley, MN 28:37 9:13 59 15 W40 Monica Arons, 47*, Golden Valley, MN 28:38 9:13 145 48 M40 Mike Auer, 45, Chanhassen, MN 28:39 9:13 60 17 W30 Chris Kane, 37*, Minneapolis, MN 28:40 9:14 146 41 M30 Mike Gilbertson, 33, St. Louis Park, MN 28:41 9:14 61 12 W20 Katie Howard, 25*, Frisco, TX 28:44 9:15 62 12 JrW Kelsey Goeman, 13*, Minnetonka, MN 28:49 9:16 63 7 W50 Kathryn Norrish, 57*, Chaska, MN 28:53 9:17 64 16 W40 Kathy Swanson, 41*, Cambridge, MN 28:56 9:19 65 18 W30 Rose Schreier, 33*, Maplewood, MN 28:57 9:19 66 13 W20 Kolleen Overby, 26*, Minneapolis, MN 29:00 9:20 67 17 W40 Kathy Jurkovich, 45*, St. Anthony, MN 29:00 9:20 68 13 JrW Laura Berskow, 19*, Minneapolis, MN 29:01 9:20 69 19 W30 Erin Cook, 36*, Deephaven, MN 29:01 9:20 70 14 W20 Gina Chavez, 29*, Crystal, MN 29:02 9:20 71 14 JrW Jennifer Wagner, 15*, Minnetonka, MN 29:04 9:21 72 15 JrW Laura Wahl, 16*, Wayzata, MN 29:05 9:21 73 15 W20 Nicole Rieke, 25*, Savage, MN 29:13 9:24 74 20 W30 Judy Crosson, 35*, Eden Prairie, MN 29:15 9:25 75 21 W30 Stephanie Byland, 31*, Edina, MN 29:16 9:25 147 42 M30 Erik Krenz, 31, Eden Prairie, MN 29:18 9:26 148 43 M30 Cullen Vaughn, 34, Edina, MN 29:18 9:26 149 44 M30 Grant Kegley, 38, Savage, MN 29:20 9:26 76 16 JrW Laura Auer, 15*, Chanhassen, MN 29:22 9:27 77 22 W30 Nicole Hoekstra, 31*, Minneapolis, MN 29:22 9:27 78 16 W20 Laura Wenzel, 27*, Minneapolis, MN 29:24 9:28 150 45 M30 Steven Gile, 35, St. Louis Park, MN 29:26 9:28 79 18 W40 Jenny Bishop, 48*, Foley, MN 29:27 9:29 151 49 M40 Thomas McGowan, 44, Minneapolis, MN 29:29 9:29 80 23 W30 Noel Casey, 33*, St. Louis Park, MN 29:30 9:29 81 24 W30 Mary Borndale, 39*, No St Paul, MN 29:30 9:30 82 25 W30 Jennifer Schwochert, 37*, Minneapolis, MN 29:31 9:30 83 26 W30 Lynne Peterson, 37*, Oakdale, MN 29:32 9:30 152 46 M30 Mark Peterson, 36, Oakdale, MN 29:33 9:30 84 19 W40 Mary Jane Crowe, 47*, Pine Springs, MN 29:34 9:31 153 50 M40 Carl Gammon, 48, Eden Prairie, MN 29:35 9:31 85 20 W40 Jane Lavin, 41*, Edina, MN 29:36 9:31 86 21 W40 Susan Meisenheimer, 40*, Alpharetta, GA 29:36 9:32 154 51 M40 Brian Lavin, 40, Edina, MN 29:37 9:32 87 17 W20 Anita Henjum, 24*, Woodbury, MN 29:40 9:33 88 27 W30 Laura Pagois, 33*, Minneapolis, MN 29:41 9:33 155 23 M50 Keith Henjum, 50, Woodbury, MN 29:45 9:34 156 18 JrM Gary Tashima, 18, Minneapolis, MN 29:46 9:35 89 17 JrW Elisa Ingvalson, 19*, St. Paul, MN 29:47 9:35 90 18 JrW Amanda Schonecker, 16*, Burnsville, MN 29:47 9:35 91 19 JrW Elizabeth Sutliff, 18*, Edina, MN 29:48 9:35 92 20 JrW Brittany Kucera, 16*, Eagan, MN 29:50 9:36 157 52 M40 Andy Hubbell, 41, Minneapolis, MN 29:56 9:38 93 28 W30 Alice Farago, 37*, Hudson, WI 29:57 9:38 94 21 JrW Rachel Ziegeweid, 15*, Medina, MN 29:58 9:39 95 22 JrW Michelle Johnson, 15*, Medina, MN 30:00 9:39 96 29 W30 Paula Cordero, 34*, Dalbo, MN 30:01 9:40 97 23 JrW Becky Tetzner, 15*, Coon Rapids, MN 30:02 9:40 98 24 JrW Jenny Justin, 15*, Isanti, MN 30:06 9:41 158 53 M40 Dan Justin, 48, Isanti, MN 30:07 9:41 159 54 M40 Gary Kubat, 46, Minneapolis, MN 30:18 9:45 160 47 M30 Ivan Jaffa, 34, Minnetonka, MN 30:18 9:45 99 30 W30 Dene' Maloney, 38*, Minneapolis, MN 30:22 9:46 100 22 W40 Celia Davis, 47*, Minneapolis, MN 30:30 9:49 101 23 W40 Margy Frank, 40*, Wheatridge, CO 30:32 9:50 102 8 W50 Teresa Schneider, 51*, Minneapolis, MN 30:37 9:51 161 19 JrM Carsten Gehring, 13, Plymouth, MN 30:38 9:51 103 18 W20 Melissa Woolery, 22*, Chicago, IL 30:47 9:54 104 19 W20 Megan Betty, 29*, Minneapolis, MN 30:48 9:55 105 20 W20 Irene Onyeneho, 22*, Burnsville, MN 30:52 9:56 106 31 W30 Erin Nelson, 30*, Plymouth, MN 30:56 9:57 107 9 W50 Joyce Woolery, 53*, Plymouth, MN 30:57 9:58 162 24 M50 George Stahl, 58, Blaine, MN 30:58 9:58 108 32 W30 Jodi Kinney, 35*, Edina, MN 31:01 9:59 109 33 W30 Carol Bechay, 36*, Minneapolis, MN 31:02 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

110 24 W40 Tammy Johnson, 42*, Plymouth, MN 31:06 10:00 111 34 W30 Teresa Kimberley, 32*, Minneapolis, MN 31:12 10:02 112 35 W30 Heidi Hubbell, 35*, Minneapolis, MN 31:15 10:03 113 36 W30 Sashia Jacobse, 38*, Kansas City, MO 31:15 10:03 163 25 M50 Bob Hartnett, 54, Plymouth, MN 31:15 10:03 164 55 M40 Jerry Hinman, 42, Lino Lakes, MN 31:16 10:04 114 37 W30 Paulette Parrott, 35*, Bloomington, MN 31:17 10:04 165 48 M30 Mike Parrott, 38, Bloomington, MN 31:19 10:05 166 56 M40 Al Cassidy, 46, Bloomington, MN 31:22 10:06 115 25 W40 Helen Jacobse, 43*, St. Paul, MN 31:25 10:06 116 21 W20 Noelle Bushey, 23*, Apple Valley, MN 31:31 10:08 117 22 W20 Amy Thielen, 24*, Minneapolis, MN 31:31 10:09 118 25 JrW Lauren Adams, 13*, Shakopee, MN 31:32 10:09 167 57 M40 Robin Beckwith, 48, Pine Springs, MN 31:36 10:10 168 49 M30 Tom Willkum, 36, St. Paul, MN 31:37 10:10 119 26 JrW Kayla Goeman, 10*, Minnetonka, MN 31:38 10:11 169 58 M40 Terry Goeman, 43, Minnetonka, MN 31:40 10:11 170 59 M40 Curt Larson, 41, Minneapolis, MN 31:42 10:12 120 26 W40 Cindy Hinman, 40*, Lino Lakes, MN 31:42 10:12 121 27 W40 Joanne Mohrman, 41*, Minneapolis, MN 31:43 10:12 171 26 M50 John Couch, 53, Eagen, MN 31:44 10:13 122 28 W40 Ann Moarn, 43*, Edina, MN 31:45 10:13 123 29 W40 Kristi Wheeler, 49*, Minnetonka, MN 31:56 10:17 172 60 M40 Pete Kitzman, 44, Woodbury, MN 31:57 10:17 124 23 W20 Kate Puchkoff, 24*, Plymouth, MN 31:58 10:17 173 61 M40 John Gunther, 41, Moundsview, MN 32:01 10:18 125 38 W30 Paula Ludewig, 39*, St Paul, MN 32:03 10:19 126 24 W20 Sarah Iverson, 25*, St. Louis Park, MN 32:11 10:21 174 27 M50 Bob Iverson, 54, Minneapolis, MN 32:12 10:22 127 30 W40 Lisa Kuznia, 41*, Rosemount, MN 32:19 10:24 175 62 M40 Brian Kuznia, 43, Rosemount, MN 32:20 10:24 128 10 W50 Lane Rosenthal, 51*, Minneapolis, MN 32:23 10:25 129 39 W30 Alex Boies, 39*, Minneapolis, MN 32:24 10:25 130 40 W30 Stacy Weiland, 34*, Plymouth, MN 32:28 10:27 131 25 W20 Georgina Sharrock, 24*, Minneapolis, MN 32:30 10:27 176 28 M50 Doug Syring, 59, Coon Rapids, MN 32:31 10:28 177 20 JrM Dylan Shea, 12, Minneapolis, MN 32:32 10:28 132 27 JrW Helen Shea, 15*, Minneapolis, MN 32:32 10:28 133 41 W30 Carrie Kirkpatrick, 37*, Edina, MN 32:35 10:29 134 42 W30 Laura McEllistram, 31*, St. Paul, MN 32:38 10:30 135 11 W50 Patricia Jensen, 56*, St Paul, MN 32:39 10:30 178 29 M50 Jack Jensen, 58, St Paul, MN 32:39 10:30 136 1 W60 Betty Keeney, 66*, Minneapolis, MN 32:54 10:35 179 50 M30 Robert Fiske, 36, Blaine, MN 32:57 10:36 137 43 W30 Erika Riggs, 33*, St. Paul, MN 32:59 10:37 138 28 JrW Sarah Hoffer, 18*, Prior Lake, MN 33:05 10:39 139 31 W40 Judy Nybeck, 46*, Chanhassen, MN 33:12 10:41 140 29 JrW Marla Nelson, 19*, Mendota Heights, MN 33:29 10:47 141 32 W40 Charlene Tholen, 49*, Plymouth, MN 33:36 10:49 142 30 JrW Colleen Tholen, 17*, Plymouth, MN 33:37 10:49 143 44 W30 Lisa Oster, 39*, Richfield, MN 33:38 10:49 144 31 JrW Allie Hinman, 14*, Lino Lakes, MN 33:42 10:51 145 45 W30 Lynette Anderson, 39*, Lexington, MN 33:43 10:51 146 12 W50 Mary Jo Hartnett, 53*, Plymouth, MN 33:55 10:55 147 33 W40 Anita Macias-Howard, 49*, Edina, MN 33:56 10:55 148 34 W40 Ruth McGoff, 44*, Minnetonka, MN 33:57 10:56 180 63 M40 Tim Maurer, 42, Burnsville, MN 34:07 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

181 4 M60 Dennis Keeney, 66, Minneapolis, MN 34:27 11:05 182 51 M30 Mark Cordero, 37, Dalbo, MN 34:28 11:05 183 52 M30 Leary Walker, 36, Austin, TX 34:29 11:06 149 26 W20 Dawn Mansager, 25*, Minneapolis, MN 34:34 11:07 184 53 M30 Joel Ingvalson, 31, Minneapolis, MN 34:35 11:08 150 35 W40 Amy Bauch, 45*, Minneapolis, MN 34:41 11:10 151 32 JrW Hillary Schwan, 14*, Coon Rapids, MN 34:43 11:10 152 33 JrW Nicole Hinman, 16*, Lino Lakes, MN 35:02 11:16 185 21 JrM Brandon Keinaton, 17, Circle Pines, MN 35:16 11:21 153 13 W50 Jean Everson, 56*, Woodbury, MN 35:18 11:22 186 5 M60 Roger Esterbrooks, 60, Minneapolis, MN 35:29 11:25 154 34 JrW Marijke O'Sullivan, 15*, Minneapolis, MN 35:31 11:26 155 35 JrW Shannon Dierks, 15*, Plymouth, MN 35:32 11:26 156 36 JrW Marin Krause, 15*, Plymouth, MN 35:38 11:28 157 14 W50 Heather Gehring, 54*, Plymouth, MN 35:38 11:28 158 37 JrW Chelsea Rowe, 16*, Plymouth, MN 35:38 11:28 159 38 JrW Alix Johnson, 16*, Medina, MN 35:39 11:28 160 36 W40 Sharon Mitchell, 42*, Cottage Grove, MN 35:39 11:28 187 64 M40 Jim Wahl, 48, Wayzata, MN 35:40 11:28 161 37 W40 Patricia Larson, 49*, Bloomington, MN 35:42 11:29 162 27 W20 Trisha Ann Schmidt, 27*, Coon Rapids, MN 35:46 11:31 163 38 W40 Jackie Rundquist, 47*, Rochester, MN 35:47 11:31 188 22 JrM Zack Pivec, 14, Minneapolis, MN 35:48 11:31 164 39 W40 Mary Setter, 45*, Eden Prairie, MN 35:51 11:32 165 46 W30 Susan Hahn, 36*, Minneapolis, MN 35:58 11:34 189 65 M40 Dave Melloh, 43, Minneapolis, MN 36:11 11:39 166 28 W20 Meredith Noetzel, 23*, Blaine, MN 36:24 11:43 167 29 W20 Annika Bowers, 20*, St. Paul, MN 36:25 11:43 168 30 W20 Rachel Bowers, 22*, St Paul, MN 36:25 11:43 190 54 M30 Matthew Pagois, 33, Minneapolis, MN 36:33 11:46 169 47 W30 Heather Klaas, 32*, Minneapolis, MN 36:36 11:47 170 40 W40 Ann Tucker, 47*, Edina, MN 37:00 11:54 171 31 W20 Julie Harms, 25*, Houston, TX 37:13 11:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

172 32 W20 Julie Schwichtenberg, 28*, Lakeville, MN 37:22 12:01 191 55 M30 David Nybakke, 30, Minneapolis, MN 37:23 12:02 192 66 M40 Mark Raderstorf, 49, Minneapolis, MN 38:01 12:14 173 33 W20 Amy Nemec, 25*, River Falls, WI 38:02 12:14 193 15 M20 Erik Buckley, 26, Owatonna, MN 38:04 12:15 194 67 M40 Brad Nemec, 49, Somerset, WI 38:05 12:15 174 41 W40 Sarah Sutliff, 48*, Edina, MN 38:06 12:16 195 30 M50 Tom Sutliff, 52, Edina, MN 38:22 12:21 175 48 W30 Heidi Nelson, 33*, St. Michael, MN 38:23 12:21 196 31 M50 Edward Bolden, 55, Woodbury, MN 39:25 12:41 176 42 W40 Patty Podruch, 49*, St. Louis Park, MN 39:27 12:42 177 15 W50 Sharon Henry, 52*, St. Louis Park, MN 39:40 12:46 178 43 W40 Sandy Nemec, 49*, Somerset, WI 40:07 12:55 179 49 W30 Maureen Long, 32*, St. Paul, MN 40:08 12:55 180 50 W30 Nancy Ashbrooke, 39*, New York, NY 40:09 12:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

181 51 W30 Karen Mannes, 38*, St. Louis Park, MN 40:25 13:00 197 6 M60 Rich Roeder, 67, Brooklyn Park, MN 40:37 13:04 198 32 M50 Paul Seminari, 56, Bloomington, MN 41:59 13:31 182 16 W50 Wendi Seminari, 54*, Bloomington, MN 42:00 13:31 183 44 W40 Catherine Kriske, 43*, Edina, MN 42:07 13:33 199 23 JrM Matthew Kriske, 12, Edina, MN 42:10 13:34 184 34 W20 Emily Kedrowski, 29*, Maplewood, MN 42:16 13:36 200 68 M40 Patrick Kriske, 49, Edina, MN 42:18 13:37 185 52 W30 Lisa Pepin, 31*, Coon Rapids, MN 42:24 13:39 186 35 W20 Andrea Jo Green, 25*, Somerset, WI 43:06 13:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

187 2 W60 Ardis Wright, 64*, Lake Elmo, MN 43:48 14:06 188 53 W30 Sarah Wright, 33*, Lake Elmo, MN 43:50 14:06 201 24 JrM Jacob Schwan, 18, Coon Rapids, MN 44:18 14:15 189 36 W20 Amanda Schwan, 21*, Coon Rapids, MN 44:19 14:16 190 54 W30 Julie Pagois, 32*, Forest Lake, MN 44:44 14:24 191 17 W50 Sally Nyhus, 54*, South Saint Paul, MN 44:52 14:26 192 18 W50 Shari Couch, 56*, Eagan, MN 46:22 14:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

193 3 W60 Judie Hanson, 65*, Lake Elmo, MN 51:43 16:39 194 37 W20 Tricia Hanson, 23*, Moscow, ID 51:47 16:40
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

195 19 W50 Maureen Schwan, 50*, Coon Rapids, MN 53:39 17:16 196 4 W60 Charlotte Farago, 61*, Afton, MN 54:09 17:26 197 55 W30 Susan Farago, 33*, Austin, TX 54:19 17:29 "*" indicates females 24 finishers among Men 19 & Under 15 finishers among Men 20 - 29 55 finishers among Men 30 - 39 68 finishers among Men 40 - 49 32 finishers among Men 50 - 59 6 finishers among Men 60 - 69 38 finishers among Women 19 & Under 37 finishers among Women 20 - 29 55 finishers among Women 30 - 39 44 finishers among Women 40 - 49 19 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 - 69 201 male finishers 197 female finishers 398 total finishers
Top

Return to home page.